Hayvan hakları savunucuları: Sokak hayvanları sahipsiz değil!

Hayvan hakları savunucuları pek çok ilde barınaklarda yaşanan katliamlara kötü koşullara dikkat çekti, "Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğiz" diye seslendi.

Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen "81 İl Sokak Hayvanları İçin Tek Ses Tek Yürek" basın açıklaması için hayvan hakları savunucuları pek çok ilde açıklama yaptı.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy'de Süreyya Operası önünde toplanan hayvan hakları savunucuları, "Yasayı sen çıkardın, sen uygulamıyorsun" "5199'u uygula, kısırlaştır, aşılat yerine bırak" yazılı pankart taşıdı.s

Açıklamaya katılanlar yanlarında bakımını üstlendikleri hayvanlarını da getirdi. "Sokak hayvanları sahipsiz değildir" sloganıyla polisin güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen basın açıklamasında, barınaklarda yaşanan sorunlara dikkat çekildi. Sokakta yaşayan hayvanların da hakları olduğu hatırlatılan açıklamada hayvanların kısırlaştırma ve aşılamaları yapıldıktan sonra tekrar alındıkları yerlere bırakılmaları istendi. 

İZMİR

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda bir araya gelen hayvan hakları savunucuları, “Bir çocukları birde hayvanları rahat bırakın”, "Barınaklar yaşam alanları değil ölüm kampıdır”, “Katliamlar cezasız kalmasın” ve "Sokak hayvanları yalnız değildir” dövizleri taşıyarak, “Aşılat yerinde yaşat”, “Toplamaları durdurun” ile “Doğaya, hayvana, yeryüzüne özgürlük” sloganları attı.

Açıklamayı yapan avukat Bilge Berk, sokak hayvanlarının toplatılıp, şiddete uğramasının hukuk devletine yakışmadığını belirterek, küçük bir azınlık olan “kanlı bir şer çetesi”nin sokak köpeklerinin toplatılıp, öldürülmesi için savaş açtığını söyledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediyesi barınağında köpeklerin kafalarına kürekle vurularak öldürüldüğünü hatırlatan Berk, ekledi: “Bu barınakta binlerce köpeğin aç sefil durumda, ölen başka köpekleri yiyerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı orayı ziyaret eden gönüllülerce bizzat tespit edildi. Buna rağmen Bakan Vahit Kirişçi hayvanları ormanlara kurulacak dev barınaklara sürgün etme gibi katliam gibi vahim yanlışları gündeme getirmeye devam ediyor. Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, ‘belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen’ hayvanlara ödettirmeyeceğiz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara ve gerekse 'köpekler öldürülsün' diyen ‘kanlı şer odakları’na buradan bir kez daha haykırıyoruz. Türkiye’deki 916 ilçe her gün 10 kısırlaştırma yapılsa, bir yılda 2 milyon 198 bin kısırlaştırma sadece ilçelerde olabiliyor. DSÖ’nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda yüzde 30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır. Buna rağmen Tarım Bakanlığı ve bazı siyasiler, ‘kanlı şer çetesi’ni de yanına alarak ormanlara dev barınakları, toplama, öldürme odaklı çalışmaları ısrarla sürdürmektedir. Türkiye’de, bu hayvanlara katliam, zulüm ve ölüm getirecek hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz.”

ADIYAMAN

Adıyaman'da Gölbaşı Caddesi’ndeki bir işletmede basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, Adıyaman Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri ile birçok kişi katıldı. Toplantıda açıklamayı yapan hayvan hakları savunucusu Gök Kaya, sokak hayvanlarının sahipsiz olmadığını vurguladı.

 Kaynak : Evrensel Gazetesi web sayfası


Sokak Hayvanları Sahipsiz Değil Basın Açıklaması Tam Metni
Bu gün bir Müslüman ülkeye, bir uygar ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak biçimde merhamet, sevgi ve insanlık duyguları taşlaşmış yüreklerini terk etmiş adeta cinnet geçiren küçük bir azınlık olan kanlı bir şer çetesi zavallı sokak köpeklerine TOPLATILIP ÖLDÜRÜLSÜNLER diye savaş açmış durumda. Ne yazık ki bu kanlı şer odakları “Devlet bizim arkamızda” diye cüretkarca açıklamalar yapabilecek kadar gözlerini kan bürümüş durumdalar.

Devletin ilgili kurumları ise, sokak hayvanları sorununun TEK SEBEBİ BAKIMEVİ KURMAYAN KISIRLAŞTIRMA YAPMAYAN belediyeler olmasına rağmen, bazı siyasilerin ve odakların etkisi ile hedefe hayvanların toplatılması ve öldürülmesini koymaya devam ediyor.

Sn Bakan Vahit Kirişçi’ye defalarca çözüm sürecinde STK ların gönüllülerin görüşlerini alması çağrımız dikkate alınmadı.

Sn Cumhurbaşkanımızın örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediyesinde köpeklerin kafalarına küreklerle vurularak öldürüldüğü görüntüler yurt çapında büyük infiale sebep oldu. Bu barınağın büyük yaşam alanlarına doldurulmuş 1000 lerce köpeğin aç sefil durumda ölen başka köpekleri yiyerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı orayı ziyaret eden gönüllülerce bizzat tespit edildi.

Buna rağmen Sn Bakan Vahit Kirişçi Hayvanları ORMANLARA kurulacak DEV BARINAKLARA sürgün etme gibi katliam ve üremede artış getirecek vahim yanlışları yanlış kurumlar ile gündeme getirmeye devam ediyor.

Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, “belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen” hayvanlara ödettirmeyeceğiz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara ve gerekse köpekler öldürülsün diyen kanlı şer odaklarına buradan bir kez daha haykırıyoruz.

Bu belediye gerçeği çerçevesinde aşağıdaki ana başlıklar olarak yazılan gerçek tespitlerin gerek kamuoyunca ve gerekse kurumlarca dikkate alınmasını önemle uyarıyoruz.

1) Resmen zehir ve kıyma alarak 100 yıl Boyunca Zehirleyerek öldüren belediyeler 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunundan 18 yıl geçmesine rağmen hala daha BAKIMEVİ kurmadılar, HAYVANLARI toplarken birazını öldürüp kalanları da BAŞKA ŞEHİRLERE KIRSALA ÇÖPLÜKLERE atmaya devam ettiler.

2) Bu dönemde Konya, Balıkesir, Denizli, Samsun, Trabzon, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Kocaeli, Mersin ve Beykoz gibi BÜYÜK YAŞAM ALANLI DEV BAKIMEVLERİ YAPILAN şehirlerde, bir taraftan katliamlar devam edip, bakımevlerinde hayvanlar aç susuz ölümlere mahkum edilirken, SOKAK HAYVANI SAYISI dev bakımevlerine götürmek bahanesi ile ilçelerin birbirlerine köpek atmaları sebebi ile PATLAYARAK artmaya devam etti.

3) Bütün belediyelerin kendi sınırları içinde KISIRLAŞTIRMA ÜNİTELERİ, BAKIMEVLERİ KURMALARI hükmü maalesef yeni 7332 sayılı yasada belediyelere 3-4 yıla yakın süreler verilerek ötelendi.

4) Türkiye’deki 916 ilçe her gün 10 kısırlaştırma yapılsa, bir yılda 2.198.400 kısırlaştırma sadece ilçelerde olabiliyor... Bunun yanında 80 büyükşehir ve il, günde 50 şer kısırlaştırma yapsalar yılda 960.000 kısırlaştırma il ve büyükşehirlerde olur…Yılda yaklaşık 3.000.000 civarında köpek kısırlaştırılır ve köpek nüfusu hızla azalmaya başlar. DSÖ nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda %30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır.

5. Tek çözüm olan KISIRLAŞTIRMA ile 2 yılda üreme kontrol altına alınabilecekken, Tarım Bakanlığı ve bazı siyasiler, KANLI ŞER ÇETESİNİ de yanına alarak ORMANLARA DEV BARINAKLARA TOPLAMA ÖLDÜRME odaklı çalışmaları ısrarla sürdürmekteler.

6. Bu tespitler çerçevesinde, ilgili HERKESİ UYARIYORUZ. KADİM KÜLTÜRÜ MERHAMET OLAN ANADOLU İNSANLARI ve biz yüreğini bu hayvanlar için ortaya koymuş gönüllüler bir hukuk devleti olan Türkiye’de, bu HAYVANLARA KATLİAMLAR ZULÜMLER ÖLÜMLER getirecek hiçbir UYGULAMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ.

Leave your comments

Comments

  • No comments found